Once a Month Shopping Cost Breakdown

grocery shopping

We did it!!

For the month of May we took on a “once a month grocery shopping budget plan”. Here’s what it looked like:

First week: Spent $121.22 ($30 at CostCo and the rest at Checkers/Aldi)

Second week: Spent just under $25 (bought mostly produce)

Third week: Spent $22 (bought mostly produce)

Fourth week (+ the 4 last days of May) : Spent $31.44

What we drove to the grocery store:

grocery shopping

What we spend our money on:

Week one: April 30th – May 6th

CostCo trip

  • $6.75 for 25 pounds flour
  • $4.35 for 32 ounces Cheddar Cheese
  • $1.99 for gallon of skim milk
  • $13.50 for Perrier (my husband is now drinking Perrier instead of Pepsi!)
  • $1.19 for dozen eggs (I took a friend to CostCo and we split 3 dozen eggs)
  • $1.08 for 5 Aluminum pans (again, my friend took most of the package)

Total (with tax) = $29.25

(Full breakdown of first week is here, but this is the short version)


  • 3 pounds strawberries
  • 3 pounds Gala apples
  • 2 bags Spinach
  • 4 pounds oranges
  • 10 pounds potatoes
  • 3 pounds of yellow onions
  • fresh Basil
  • 12 ounces of blackberries
  • Broccoli
  • 3 pounds green beans
  • 2 bell peppers
  • 1 pound red onions
  • $.99 for tomatoes (clearance)
  • 2 pints grape tomatoes
  • 1 pound roma tomatoes
  • 7.7 pounds of Bananas
Total (with tax) = $29.94
Total (with tax) = $20.17
  • 2 cans diced tomatoes
  • 2 cans pitted olives
  • Basil, Oregano, & Parsley Flakes (1.125 oz each)
  • 2 cans Black beans
  • 3 jars (24 oz. each) of Salsa

Total (with tax) = $12.81



  • $2.38 for 2 bags Tortilla chips
  • $3.99 for gallon of orange juice
  • $1.49 for 2 pounds brown sugar
  • $2.49 for
  • $1.50 for Chocolate Chips
  • $2.99 for Toasted Oats Cereal (32 oz.)
  • $3.29 for 1 pound deli ham
  • $2.60 for Vanilla Extract
  • $1 for 5 packages of Ramen Noodles
  • $1.68 for whole wheat Penne
  • $1.10 for
  • $1.88 for Pepperoni Link (which we will cut for a pizza)
  • 2 containers of Peanut Butter

Total (with tax) = $29.05

Total cost for first week = $121.22
Dinners (full menu here):

– Butternut Squash & Parsnip Baked Pasta
– Stir-fry
– Bacon, Tomato & Arugula Pizza
– Eggs & Bacon Pitas
– leftover Braised Chicken Gumbo


Week two: May 7th – 13th

I can’t find my receipts for this week, but I just bought the produce for meals of the week and spent just under $25.

Dinners (full menu here):Greek Pizza

– Tortilla Meatball Soup
– Greek Pizza
– Spinach Salad
– Graduation party cook-out
– leftovers


Week three: May 14th – 20th

This week, we had some leftovers and again, I just had to buy produce for out planned meals. I spent about $22.

Dinners (full menu here):

– Spaghetti
– leftover Pizza
– Spinach Salad
–  Pepperoni, Onion, & Olive Pizza
Chicken Curry

Week four: May 21st – 31st


– Zucchini
– Fresh Basil
– Mushrooms
– Raspberries
– 2 Green Bell Peppers
– 2 Red Onions
– 1 pound Organic Strawberries
– 1 pound Strawberries
– Watermelon
– 5 pounds Bananas

Total (with tax) = $20.90


– Ricotta Cheese
– Mozzarella Cheese

Total (with tax) = $5.38



– Vegetable Oil
– Cooking Spray
– Tomato Sauce

Total (with tax) = $5.16

Total cost for first week = $31.44
Dinners (full menu here):

– leftover Pepperoni, Onion, & Olive Pizza
– Stir-fry
– dinner @ parents
– Roasted Veggie & Ricotta Pizza
– Taco Salad


For the month of June, I will continue the “once a month menu planning”. I will also be working on calculating the cost of every meal we make, so that in future months I can be even better prepared at planning!!


What are you cooking this week? We’d love to hear about it!

For more recipe ideas,visit my other Menu Planning Monday posts or Organizing Junkie’s Menu Plan Monday Blog Hop!



  • deirdre

    so impressive! congrats on the 5k…and is your husband feeling a difference without the pepsi?
    i think i’ll follow suit and write my dh a love note!

    • BetsyPool

      Thanks so much!! Well, he hasn’t totally cut out the pepsi. It’s a slow process, but he’s seeing some improvement.

      I just LOVE the fact that I’m building my husband up in the area he needs most from me. My words of encouragement show him I respect him – very important!!

  • Jan

    Danielle and I are growing basil, and oregano and they are easy to dry and crush. But they is amazing fresh too! Let us know when you need some!

    • BetsyPool

      Very nice!! Thanks so much – I’ll keep that in mind!

  • Kim

    Love this! I have been trying to get started on a stockpile and menu planning and it’s just so overwhelming but I totally love this idea!! So glad I found you via Menu Plan Monday.

    • BetsyPool

      Yes, I think this is a great way to post stockpile and menu plan all in once. Good luck!!

  • Chase

    Did you make the pizza crust yourself? If so, how? The recipes just say pizza dough. Also, could you maybe do an estimated time break-down. I’m usually busiest in the evenings so it’d be great to know approximately how long you spend making each meal. Thanks, keep up the good work!

    • BetsyPool

      Yes, I make my own pizza crust using: 6 cups flour + 1-2 Tbl. yeast, then mix 2 cups warm water + 2Tbl. oil and add to the flour/yeast. I just stir and knead together and let rise for 30 minutes.

      After 30 minutes (or when the dough has doubled in size), I punch the dough, then roll out and put on the toppings. This makes 2 pizzas. It’s really easy!

      Lately, we’ve been setting the oven at 500 degrees and cooking the pizza for 10-12 minutes – the dough in the pizza comes out soft and perfect!

  • Christine@First Home...Love Life

    You have some great recipes! I would love for you to come party with me! http://www.firsthomelovelife.com/2012/05/whats-cooking-wednesday-2.html

    • Betsy Pool

      Sorry, I’m just getting to my comments now. I’ll link up to your most recent party! Thanks!!


CommentLuv badge